Zwiedzanie Krakowa rowerem w jeden dzień - ciekawe miejsca w Krakowie i okolicach.

Kraków to najbardziej znane na świecie polskie miasto. Sercem Starego Miasta jest Rynek Główny, który koncentruje życie Krakowa. Jego niepowtarzalną atmosferę tworzą hejnał grany z wieży kościoła Mariackiego, renesansowe Sukiennice, królujące wokół kwiaciarki oraz stukające o bruk konie ciągnące stylowe dorożki. To wszystko tworzy wręcz magiczny klimat.

W 1978 r. krakowskie Stare Miasto wraz z zespołem zabudowań Wzgórza Wawelskiego oraz Kazimierzem zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 


Kościół Mariacki w Krakowie 

Nad Starym Miastem góruje Wzgórze Wawelskie. Znajdują się tam gotycka katedra św. Wacława i św. Stanisława Biskupa, które są prawdziwą narodową nekropolią - spoczywają w niej wszyscy polscy władcy. Zamek Królewski wzniesiony w czasach największej świetności Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje pomnikiem jej potęgi. 


Zamek Wawelski w Krakowie


Zamek Wawelski w Krakowie


Wieża ratuszowa znajdująca się na Rynku Głównym jest jedyną pozostałością miejskiego ratusza, który powstał w ok. 1300 roku. W niej urzędował burmistrz oraz działał tam sąd ławniczy, kancelaria, archiwum, a także spichlerz. Na parterze gotyckiej wierzy umieszczony był natomiast skarbiec miejski. Wieża jest udostępniona do zwiedzania, dostępne są także jej piwnice, w których mieści się kawiarnia oraz scena teatralna. 


Ratusz na Rynku Głównym w Krakowie

Naszą wycieczkę wokół Krakowa rozpoczęliśmy spod "Winnicy Srebrna Góra" - jest tam spory i bezpieczny parking [przy ul. Aleja Wędrowników]. Z tego miejsca pojechaliśmy w stronę Wiślanej Trasy Rowerowej, która jest jedną z najpopularniejszych tras rowerowych w Polsce. Finalnie ma łączyć Beskidy z Bałtykiem, biegnąc wzdłuż koryta Wisły. Trasa ta jest również znana z Maratonu Rowerowego pod nazwą "Wisła1200". 


Wiślana Trasa Rowerowa 

Podziwiając krakowskie uliczki wyruszyliśmy w dalszą drogę dojeżdżając do Kamieniołomu Liban. 

Nazwa pochodzi od współzałożyciela Spółki " Liban & Ehrenpreis", która powstała w 1873 roku. Zajmowała się produkcją wapna budowlanego i nawozowego oraz kamienia łamanego fundamentowego i brukowego. W chwili obecnej na dnie kamieniołomu ogromną uwagę przyciągają metalowe piece do wypalania wapienia, które widoczne są również z Kopca Krakusa. W czasie II wojny światowej znajdował się tam Obóz Karny Służby Budowlanej dla więźniów pochodzenia polskiego. 

Kamieniołom Liban

Kamieniołom Liban

Niedaleko Kamieniołomu dojechaliśmy do Pomnika Ofiar Faszyzmu w Krakowie, który jest pomnikiem Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie [obrzeże terenu dawnego obozu]. Upamiętnia ludzi zamordowanych przez hitlerowców w tym obozie. W głębi tego miejsca można również odnaleźć ruiny obozowych magazynów.  


Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie przy ul. Kamieńskiego

Wisienką na torcie był słynny zalew Zakrzówek. Jest to jedne z najbardziej urokliwych miejsc nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce. Dawny kamieniołom wypełniony wodą w połączeniu z wapieniem dał niesamowity lazurowy efekt. Zakrzówek jest idealnym miejscem dla nurków na których pod wodą czeka dużo atrakcji. Byliśmy, zobaczyliśmy ale ogrom ludzi jaki tam spotkaliśmy nie dał nam ani chwili spokoju więc ruszyliśmy w stronę samochodu. 


Zalew Zakrzówek w Krakowie

Zalew Zakrzówek w Krakowie

Wycieczka jednodniowa, choć krótka to bardzo urocza. Zwiedzając rowerem można bardzo szybko poruszać się między wyznaczonymi sobie wcześniej punktami wartymi odwiedzenia. 

Trasa rowerowa wokół Krakowa 

Winnica "Srabrna Góra" w Krakowie



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak Orlich Gniazd - Jura Krakowsko-Częstochowska - Ruiny Zamku w Olsztynie koło Częstochowy

Wigierski Park Narodowy - rowerem dookoła jeziora Wigry

Narwiański Park Narodowy - Kładka Waniewo-Śliwno