Szlak Orlich Gniazd - Jura Krakowsko-Częstochowska - Ruiny Zamku w Olsztynie koło Częstochowy

Szlak Orlich Gniazd swoją nazwę zawdzięcza malowniczym ruinom zamków obronnych i strażnic z XIV i XV w. Warownie są położone na stromych 20-30 metrowych skałach pośród licznych wapiennych ostańców, wąwozów i jaskiń krasowego krajobrazu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Równolegle do pieszej trasy turystycznej wyznaczono szlak rowerowy i konny. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd rozciąga się na wschód od linii Olkusz-Zawiercie-Częstochowa. 

Ruiny Zamku w Olsztynie k. Częstochowy

Na wapiennej skale z  licznymi naturalnymi jaskiniami w XIV w. zbudowano zamek. Nazwa Olsztyn wywodzi się z niemieckiego Hohlstein oznaczający dziurawy kamień. W średniowieczu była to jedna z największych polskich warowni. Wysoka na 35 metrów wieża przyciąga wzrok już z daleka. Zbudowana z białego wapienia, a nadbudowana z brunatnej cegły, przypomina maszt okrętu unoszącego się na morskiej fali. 


Zamek Olsztyn koło Częstochowy

Od 1406 roku w warowni znajdowała  się siedziba starostwa niegrodowego i posiadała stałą załogę wojskową. Pierwszym starostą był Paweł Odrowąż. W połowie XVI wieku, za czasów starosty Mikołaja Szydłowieckiego twierdza nabrała cech renesansowych. W 1587 roku zamek próbował zdobyć arcyksiążę Maksymilian Habsburg, lecz bez powodzenia. Kolejne zniszczenia nastąpiły w 1656 roku podczas ataku szwedzkiego. Od tego czasu zamek ulegał ruinie, skały wapienne kruszyły się naruszając mury, a dodatkowo materiał z częściowo rozebranych dolnych partii zamku  posłużył jako budulec przy wznoszeniu kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Ruiny w postaci wierzy i fragmentów murów zachowały się do dnia dzisiejszego. Obecnie zamek jest tłem wielu imprez kulturalnych, w tym turniejów rycerskich. Zarządza nim Wspólnota Gruntowa wsi Olsztyn. Wstęp w jego mury jest płatny. 

Opłaty wstępu na zamek : 

  • Dorośli : 10,00 zł 
  • Młodzież ucząca się  za okazaniem legitymacji : 6,00 zł
  • Emeryci : 6,00 zł 
  • Dzieci do 7 lat : wstęp wolny
Opłata ta przeznaczona jest na renowację ruin zamkowych i rozwój Wspólnoty Gruntowej Wsi Olsztyn.

Wejście na wieżę widokową jest dodatkowo płatne:
  • Dorośli : 4,00 zł 
  • Młodzież oraz emeryci : 2,00 zł 



Okolice wokół Zamku są przepiękne - ścieżki rowerowe zasługują na godne polecenie. Na rowerach zwiedzamy wiele i tu naprawdę poczuliśmy wspaniały kontakt z naturą. Można podziwiać daleko sięgające panoramy. 



Panorama z wieży widokowej - Zamek Olsztyn


Wieża widokowa na Zamku w Olsztynie


Olsztyn koło Częstochowy - Jura Krakowsko-Częstochowska 

Nadmienić należy, iż ścieżki rowerowe w okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej są magiczne. Lasy pokryte są mchowym dywanem, pachnące szyszką a przenikające promienie słońca dodają w takich momentach jeszcze więcej rowerowej energii.





Podczas każdej jesiennej wycieczki rowerowej głowa sama kieruje się ku poszukiwaniu grzybków pośród drzew. Lubimy ten moment, kiedy zatrzymujemy się, kładziemy rower i biegniemy ku naszej wypatrzonej zdobyczy - a po chwili odwracamy się a grzybków jest jeszcze więcej niż nam się wydawało. 

Grzybobranie na rowerowej wycieczce

Rezerwat Sokole Góry obejmuje rozległy kompleks wypukłych wzniesień rozciągający się na obszarze ponad 200 ha. Powierzchnia rezerwatu obfituje w typowe dla Juty Krakowsko-Częstochowskiej wychodnie wapienne, w postaci bloków, ścian, murów, grani i baszt. Liczne są tu też schroniska skalne oraz jaskinie. 

Rezerwat Przyrody Sokole Góry


Sokole Góry znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i również podlegają ochronie jako specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000. Niestety jaskinie w rezerwacie nie są udostępnione do zwiedzania. Możliwe jest to jedynie po uzyskaniu stosownych zezwoleń. Ponadto na wybranych ostańcach skalnych dozwolona jest wspinaczka. 


Trasa do Zamku w Olsztynie koło Częstochowy

Do ruin Zamku w Olsztynie koło Częstochowy pojechaliśmy przez Rezerwat Sokole Góry - przepiękny teren leśny z wapiennymi skałkami położony na Jurze Krakowsko -Częstochowskiej.

Przebieg trasy : Poczesna - Leśniczówka Dębowiec - Rezerwat Sokole Góry - Olsztyn - Skrajnica - Odrzykoń - Słowik - Korwinów - Nowa Wieś - Zawodzie - Poczesna. 

Jeśli nie wiecie co robić w sobotnie czy niedzielne popołudnie polecamy wybrać się właśnie w okolice Ruin  Zamku w Olsztynie koło Częstochowy. Widoki są naprawdę kojące i pozwalające odetchnąć od zabieganej codzienności.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wigierski Park Narodowy - rowerem dookoła jeziora Wigry

Narwiański Park Narodowy - Kładka Waniewo-Śliwno