Rowerem po Śląsku - Rezerwat przyrody Łężczok

Nie trzeba jechać za granicę żeby zobaczyć piękne miejsca. Polska jest piękna i wiele jest jeszcze nieznanych nam zakątków, które kiedyś odwiedzimy. 

Rezerwat przyrody Łężczok znajduje się w województwie śląskim, w gminie Nędza na zachód od wsi Babice tuż za torami linii kolejowej Kędzierzyn - Racibórz. 


trasa rowerowa
Rezerwat Przyrody Łężczok


Rezerwat "Łężczok" jest rajem dla dzikiego ptactwa. Swoje obserwacje prowadzą tutaj ornitolodzy podpatrujący m.in. życie gatunków wodno-błotnych. Środowisko rezerwatu sprzyja także występowaniu płazów i gadów. Poznanie tutejszej przyrody umożliwiają szlaki piesze, szlak rowerowy oraz ścieżki dydaktyczne. Ponadto atrakcję stanowi pomost z zadaszeniem, który jest fantastycznym punktem obserwacyjnym. 



Trasę rozpoczęliśmy tradycyjnie z Gliwic przez Żernicę - Nieborowice  - Pilchowice - Stanica- Paproć - Rudy - Babice - Nędza - Szymocice -Trachy - Sośnicowice - Gliwice.




rudy łężczok
Park Krajobrazowy 


Czerwony Szlak Rowerowy prowadzący do Rud



Obszar parku " Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich", charakteryzuje się malowniczym krajobrazem, który położony jest bezpośrednio przy kompleksie klasztorno-pałacowym w Rudach. Obok naturalnych walorów przyrodniczych do niezwykłych wartości obszaru należy krajobraz kulturowy, powstały w wyniku gospodarki pracowitych cystersów, zakonników, sprowadzonych na te tereny w połowie XIIIw. Zespół klasztorno- pałacowy wraz z pocysterskim, XIII - wiecznym kościołem stanowi najcenniejszy zabytek parku. Ponadto do atrakcji Rud należy także Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej. 


Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach


Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich 





Śląsko Morawska droga św. Jakuba


Jadąc zauważyliśmy drogowskazy Szlaku Pielgrzymkowego Drogi Świętego Jakuba zwana także Camino de Santiago, która prowadzi do katedry Santiago de Compostela w północno - zachodniej Hiszpanii.
Droga św. Jakuba jest obecnie najdłuższym szlakiem pielgrzymkowym w Polsce. Co roku wzrasta liczba osób, które decydują się indywidualnie bądź w małych grupach pielgrzymować polskim "muszelkowym szlakiem". Na terenie Polski wytyczono i oznakowano 20 odcinków drogi o łącznej długości ponad 4 500 km. 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak Orlich Gniazd - Jura Krakowsko-Częstochowska - Ruiny Zamku w Olsztynie koło Częstochowy

Wigierski Park Narodowy - rowerem dookoła jeziora Wigry

Narwiański Park Narodowy - Kładka Waniewo-Śliwno